Çürükleri Önlemenin Yolları Nelerdir?

Diş çürüğünü önleyebilmek için ağız ve diş sağlığına önem vermek gerekir. Bunun için yapılması gerekenleri şöyle özetleyebiliriz.

• Dişlerinizi düzenli bir şekilde günde 2 defa ve 2 dakika fırçalayarak, diş çürüğünün önüne geçebilirsiniz.

• Diş ve diş etinizin durumuna göre en doğru fırça seçmek de en önemli şartlardan biridir. Fırça kılları orta sertlikte olmalıdır.

Yumuşak olan diş fırçaları besinleri yeterli derecede dişlerden uzaklaştıramaz. Sert olan fırçalar ise, dişlerde gereğinden fazla aşınmaların meydana gelmesine ve bunun sonucunda da diş eti çekilmelerine sebebiyet verebilir. Böylelikle de, istemeden de olsa dişlerinize zarar vermiş olursunuz.

• Diş macununun dişlere vermiş olduğu katkısı ise, ağıza ferahlık hissi vermesi ve içerisinde bulunan flor gibi maddelerin olması ile alakalı olarak dişi çürüğe karşı koruma etkisi olmasıdır.

• Fırça kıllarının bozulmamış olmasına da dikkat edilmelidir. Bu sebepten dolayı da 6 ayda bir (fırçalama sıklığınıza göre veya fırça bozulmuşsa daha erken) diş fırçasının değiştirilmesi gerekir. Fırça seçimini yaptıktan sonra sabah ve akşam günde en az 2 defa ve 2 dakika diş fırçalanması halinde, ağız ve diş sağlığımızı korumak için oldukça önemli bir adım atmış oluruz.

Share:

Bir cevap yazın