Estetik Diş Hekimliği Nedir ?

Öncelikle, estetik diş hekimliği nedir ve neleri kapsar?

Estetik diş hekimliği, hastanın özellikle kişinin gülüşünü, dişler ve çevresindeki dokularda estetik düzenlemelerdir. Kapsama alanı tüm vücut diyebiliriz. Çünkü insan bir bütündür ve bütün olarak değerlendirmek gereklidir. Tedavi alanına baktığımızda ise temelde dişler ve diş etlerini kapsar. Özellikle kafa yüz bölgesini iyi analiz edip bunun sonucunda hastanın istediği ve en doğal estetik gülüşü tasarlamaktır. Peki bu estetik gülüşü nasıl sağlıyoruz? En başta dişler ile. Dişler renk ve şekil bozukluğu varsa protetik tedavilerle yani bunlar laminate, zirkonyum kron kaplamalar vb. , konum bozukluğu varsa ortodontik tedavilerle en doğal ve en estetik gülüşü istiyoruz. Mesela hasta gülerken dişetleri fazla görünüyor ve bundan rahatsız. Bunun da çözümü dişeti boy kısaltması, gingivektomi, botoks gibi tedaviler. Aslına bakarsanız diş hekimliğinin bütün tedavileri estetik diş hekimliği uygulamalarının içindedir. Önemli olan bu tedavileri doğru yerde doğru zamanda uygun bir kompozisyon içinde birlikte sağlamaktır.

Zirkonyum kron kaplamalar ve Laminate kron kaplamalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Temelde mantıkları aynıdır. Dişlerde aşırı çürük, aşırı kırık, derin renklenmeler, şekil bozuklukları varsa bunları restore etmek için kron kaplamalar kullanılır. Birçok türü vardır fakat estetik diş hekimliğinden bahsettiğimiz için zirkonyum ve laminate kron kaplamalardan bahsedeceğim.

Zirkonyum kron kaplamalar, dişi çepeçevre kapsayan kaplamalardır. Dişte çürük ve doku kaybı fazla olduğunda tercih edilir genelde çünkü dayanıklı olması ve dişi çepeçevre sarması büyük avantajdır. Estetik açıdan ise ışığı emmesi ve yansıtması ise gayet başarılıdır. Ön bölge diş eksikliklerinde köprü olarak yani eksik dişin tamamlanmasında da kullanılır. Ayrıca dişeti ile uyumu mükemmeldir. Bazı vakalarda dişetinin zirkonyuma yapıştığı bildirilmiştir ki bu gayet biyouyumlu bir materyal olduğunu gösterir. Özellikle uzun zaman önce yapılmış metal destekli porselen kronlar dişeti ile uyumunu kaybeder. Gri renkleşmeden çekilmeye kadar değişen bir tablo ortaya çıkar ki bu da çok estetik ve sağlıklı bir durum değildir. Zirkonyum ile bu sorun ortadan kalmıyor. Ayrıca renk olarak da doğal dişe çok çok yakın renklere sahiptir.

Laminate kron kaplamalar ya da yaprak lamine ise dişin ön yüzünde kullanılan kaplamalardır. Mesela dişte antibiyotik renklenmesi var burada dişi çepeçevre küçültmeye gerek yok. Çünkü hastanın şikayeti dişlerindeki renk bozukluğu olduğu için sadece ön bölgede işlem yapmak yeterlidir. Estetik olarak gayet başarılıdır ayrıca. Bazılarının aklına takılabilir peki dişte nasıl duruyor, düşmez mi diye? Diş çok kuvvetli bir şekilde bağlanıyorlar yani düşme gibi bir ihtimal neredeyse yok diyebilirim. Ayrıca dişler arasındaki boşluklarda, diş boyutlarının değiştirilmesinde kullanılır. Ancak teknik hassasiyet isteyen bir protezdir. Hem diş kesimi hem ölçü aşaması hem de laboratuvar aşamaları çok hassas olmalı ki ortaya güzel ve estetik bir protez çıksın. Ayrıca renk olarak da çok geniş bir yelpaze vardır. Doğal dişinize çok yakın renklerde laminate kron kaplamalar yapılır ve aradaki farı neredeyse anlayamazsınız.

Ayrıca estetik uygulamalar sadece zirkonyum ya da laminate ile değil total protezler ile de sağlanabilir.

Estetik dolgular ve kompozit lamine, bonding işlemi hakkında bilgi verebilir misin?

Bazı sebeplerden dolayı dişe protez kron kaplama yerine dişte daha az işlem gerektiren kompozit lamine işlemi tercih edilir. Aslında laminate kron kaplamalar ile aynı mantıktadır fakat kullanılan malzeme ve aşamalar olarak ayrılır.

Kompozit laminate, dişin ön ve yan yüzlerine uygulanan kompozit yani beyaz dolgu materyalinden yapılan dolgudur. Normal dolgudan farkı ön dişlere yapılması ve estetik olmasıdır. Ayrıca dişte daha az işlem gerektirmesi ise dişin geleceği açısından önemlidir. Kısaca laminate kron kaplama ( yaprak lamine) yerine kompozitten yapılan dolgudur. Yine renk bozuklukları, arayüz çürükleri, kırıkla, dişler arasındaki boşluklar, şekil bozuklukları hepsinin tedavisinde kompozit lamineler kullanılabilir.

Estetik parametreler nelerdir, nelere dikkat edilir?

Çok fazladır aslında. Diş rengidir, doğal dişlerle uyumlu olmalıdır hasta yüzünde göze çarpmamalıd. Köpek dişleri biraz daha sarıdır bu doğallığı yakalamalı. Dişetine yakın kısımda sarı, ortada sarı- beyaz uca doğru beyaz- şeffaf arası olması doğal görüntüyü sağlar. Işığı kırma indeksi doğal dişe yakın olmalı.

Diş şekli. Erkeklerde köşeli, kadınlarda yuvarlak hatlı olmalı. Yüz şeklini çene yapısı takip etmeli ki bir bütün halinde olsun. Kimine göre düz, kimisine göre sivri köpek dişler güzeldir. Kimi ön dişlerin küçük olmasını ister kimisi de dişlek olmasını ister.

Dudak çizgisi. Dudak, gülme çizgisi dişler arasında uyum olmalı birbirini takip etmeli. Dişetini takip etmeli. Dişlerin arası diş eti ile dolup dalga dalga devam etmeli.

Dişlerin açısı, dizilmesi, hasta yüz şekli, hastanın ten rengi, duruşu, mesleği, simetri-asimetri, baskınlık, perspektif, fonksiyon, biyouyumluluk … diye uzar gider bu liste. Önemli olan hastamızı iyi tanıyıp istekleri doğrultusunda ona en estetik yani doğal gülüşü vermektir. Estetik diş hekimliği budur.

Son zamanlarda revaçta olan gülüş tasarımı nedir?

Çok değişken fakat genel olarak gördüğüm beyaz ve baskın yani hafif uzun üst ön dişler, dişetlerinin görünmemesi. Tam bir cevap değil ama genel olarak hastaların istekleri genelde bu ortak doğrultuda oluyor.

Peki, diş beyazlatma nedir ve uygulama aşamaları nelerdir?

Çay, kahve, sigara, renkli gıdalar içecekler ile dış nedenlerle doğal rengini kaybeden dişlere uygulanan renk açıcı bir tedavi.

Uygulama aşaması olarak ilk önce renklenme nedenini belirleyip beyazlatma tedavisi ile tedavi edilebilir mi buna karar vermek lazım. Ardından diş taşı ve plak temizliği yapılıp dişe beyazlatma solüsyonu uygulanır. Farklı solüsyonlar için farklı uygulama şekilleri vardır. Tedavi sonucunda genelde 1-3 ton diş ağarır.

Yine aynı şekilde Office, home ve kombine beyazlatma sistemleri vardır.

Herkes beyazlatma yaptırabilir mi?

Hayır. Çocuklar ortalama 19-20 yaşına kadar yaptırmamalı. Dişlerinde mineralizasyon bozukluğu olan hastalar yine şekilde. Hassasiyet problemi yaşayanlar.

Az önce söylediğim gibi önemli olan şu soruyu sormak: bu durumda diş beyazlatma tedavisi başarılı olur mu?

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

En güzel, en estetik gülüş sağlıklı ve doğal olandır. Bunu unutmayalım.

 

Share:

Bir cevap yazın