Görünmeyen Diş Teli | İnvisalign | Şeffaf Plak

Invisalign neredeyse görünmez, çıkartılabilir seri halinde kişiye özel üretilen plaklardan oluşan dişlerinizi düzeltmek için yapılan dijital ortodontik tedavi yöntemidir.

Görünmeyen Diş Teli Tedavisi | İnvisalign | Şeffaf Plak

Invisalign Nedir?

Invisalign neredeyse görünmez, çıkartılabilir seri halinde kişiye özel üretilen plaklardan oluşan dişlerinizi düzeltmek için yapılan dijital ortodontik tedavi yöntemidir.
Invisalign Nasıl Çalışır?

Dijital olarak ölçünüz alındıktan sonra bilgisayar ortamında elde edilen tedavi planına göre plaklar üretilir. Her plak diş üzerinde istenilen harekete göre 0.05 mm’lik hareket sağlar.

Neden Invisalign?

Invisalign şeffaf plaklarla ortodontik tedaviyi gerçekleştiren dünyadaki ilk firmadır. Invisalign ile dünyada şu an 6.000.000 kişi tedavi olmuştur ve bu sayı günden güne artmaktadır.

Önemli Durumlarda Takmazsam Ne Olur?

Plakların en büyük avantajlarından biri de tedaviye mola verebilmenizdir. Önemli toplantı, düğün, davet, iş görüşmesi ve mezuniyet gibi organizasyonlarda 2-3 saat çıkartabilirsiniz; tabi çok sık olmadığı müddetçe.

Invisalignı Kimler Yaptırabilir?

Sağlıklı diş, dişeti ve çene kemiğine sahip; 2. büyük azı dişleri sürmüş olan herkes invisalign tedavisi yaptırabilir. Bu da ortalama en az 13-14 yaşa denk gelmektedir.

Invisalign Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Invisalign teknolojinin gün be gün gelişmesiyle neredeyse her vakada uygulanabilmektedir. Bu durumun tam değerlendirilebilmesi için invisalign sertifikası olan ortodonti uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

Invisalignda Tedavi Öncesinde Tedavi Sonunu Görebilecek Miyim?

Invisalign için geliştiren I Tero Dijital Tarama cihazıyla muayene için geldiğinizde dijital ölçünüz alındıktan sonra tedavi sonunu görebileceksiniz.

ortodontidiş teliortodontik tedaviortodontist

Görünmeyen Diş Teli | İncognito | İnvisalign | Şeffaf Plak hakkında sıkça sorulan sorular

Plakları ilk taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Bu baskı diş hareketi için uygulanan kuvvetten kaynaklanır. Bu duruma kısa sürede adapte olacaksınız.

Tedavi süresi vakanın durumuna göre üretilen plak sayısına bağlı olarak değişmektedir. 4 aydan 24 aya kadar sürebilmektedir. Kontrol sıklıkları vakanın planlanmasına göre ayarlanabilmekte 4-10 haftada 1 olacak şekilde değişmektedir.

Tedavi süresi vakaya göre değişmekle birlikte hafif, orta çapraşıklığı, dişler arası boşlukları olan ve diş çekimi planlanan vakalarda daha kısa olmaktadır.

Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin ve diştaşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Doktorunuzun kararına göre 20 yaş dişleri tedavi öncesinden çekilebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanamaz. Köprü ve implant gibi protetik işlemler tedavi sonrasında yapılır.

Invisalign tedavisi öncesinden gerekli olan hazırlık işlemleri bittikten sonra, Hastanın fotoğrafları ve dişlerinin dijital tarama ile ölçüsü alınmakta; alınan ölçüler aynı gün içinde dijital olarak Amerikaya ulaşmaktadır. Tedavi planın oluşturulması, plakların üretimi ve gönderimi yaklaşık 4-6 hafta sürmektedir.

Plaklar geldikten sonra ilk randevuda dişlerin hareket etmesini sağlayan ataşmanlar (diş renginde dolgu materyalinden çıkıntılar) dişlerin üzerine yapıştırılmaktadır. Daha sonra özellikle çapraşık olan dişlerde yer kazanmak amacıyla yapılan dişlerdeki aşındırmalar yapıldıktan sonra 2. randevuya kadar olan plaklar hastaya teslim edilir.

Bazı zor vakalarda kapanışın düzeltilmesi amaçlı sadece geceleri takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir. Bunun yanında mini vida sistemleri de zor vakalarda kullanılabilir.

Aktif olarak kullandığınız plaktan bir önceki kullandığımız, kırmızı saklama kabında sakladığınız plağı diğer plağın zamanı takma zamanı gelene kadar kullanabilirsiniz.

Tedavi bittikten sonra bütün ortodontik tedavilerde olduğu gibi tedavinin geriye dönmemesi amacıyla dişlerin iç tarafına çok ince retainer denilen sabitleyici tel takılır. Bu ince telin sürekli ağzınızda kalması gereklidir.

Retainer teline takıldıktan 2-3 gün sonra alışacaksınız. Sizin bir parçanız olacaktır. Herhangi bir zararı yoktur fakat diş fırçalama sırasında o bölgeye daha çok zaman ayırmanız gerekmektedir.

Invisalign tedavisi yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekmektedir. Invisalignda tedavi planı hekim tarafından yapılmaktadır. Tedavide düzgün ve doğru sonuç alınması için mutlaka tedavi uzman hekim tarafından yapılmalıdır.