İmplant Nedir ?

Öncelikle , İmplant nedir?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ağrıyan dişin çekilip ya da estetik kaygılarla diş çektirip yerine implant yaptırmak gibi bir algı oluşmaya başladı. Bu yanlıştır. Tabi ki bazı durumlarda yapılabilir fakat kendi dişimizin kökü sağlamsa onu çektirip yerine implant yaptırmak doğru bir tedavi şekli değildir.

En basit tabirle implant, diş eksikliklerinde diş kökü görevi gören, çene içerisine yerleştirilen bir nevi vidadır. Yani implant ağız içerisinde görünmez. İmplant kemik içerisinde kalır ve üzerine porselen,  zirkonyum gibi malzemelerden protez kron kaplamalar yapılır.

Son zamanlarda teknolojinin ilerlemesi ile beraber implantlar birbirine benzer standartları yakalamıştır. Genel olarak titanyum malzemesinden yapılır. Titanyum diş hekimliğinden önce veteriner hekimler ve tıp doktorları tarafından da kullanılmıştır. Titanyum, tantalyum gibi materyaller biyolojik insan dokusu ile başarılı, sağlıklı ve sağlam bir bağlantı sağlar.

İmplant dediğimiz şey aslında tamamen ileride protezin yapılması için gereken diş kökü görevi gören, titanyumdan oluşan bir malzemedir. Farklı şekilleri, boyları, çapları ve uygulama şekilleri vardır.

Peki, implantın avantajları nelerdir?

Eğer implant yapılması gereken bir durumda, doğru planlama ile implantın birçok avantajı vardır.

Mesela birkaç tane diş eksiklikleri. İmplanttan önce tek diş eksikliklerini tamamlamak için boşluğa komşu dişlerde diş küçültme işlemi yapılarak boşluğu ve komşu dişleri kapsayan, birbirine bağlanmış diş köprüleri yapılırdı. Hala yapılır ve yapılması gereken durumlar vardır. Fakat hastanın dişsiz boşluğuna komşu olan dişlerde herhangi bir çürük, geniş dolgu, konum bozukluğu yoksa bu dişlere köprü yapmak çok da avantajlı değildir. İmplant ile komşu dişlere zarar vermeden yani onlarda küçültme işlemi, köprü yapmadan diş eksiklikleri, implant ile tamamlanabilir.

Bir diğer örnek ise tam dişsiz hastalar. Tam dişsiz hastalarda genellikle total protez dediğimiz halk arasında damaklık, damak protez diye geçen takılıp çıkarılabilen protezler kullanılır. Fakat zaman içerisinde bu protezlerde vücudun değişmesine bağlı olarak uyum problemleri başlar ve devamında protez hareket eder. Böyle durumlarda doğru bir planlama ile implantlar yerleştirilir protezler ise bu implantlara takılır. Yine takılıp çıkarılabilen protez olur fakat protez ağız içerisinde hareket etmez. Yemek yerken, hapşururken, konuşurken ağızdan çıkmaz, hareket etmez. Yani damak protezi, implantlara bağlayarak ağız içinde daha hareketsiz, sabit durmasını sağlarız.

Takmalı çıkarmalı protez istemeyen hastalar olabilir. Haklı olarak eskiden olduğu sabit, çıkmayan, kendi ana dişlerine benzeyen protezler kullanmak isteyebilirler. Eğer hastanın kemiği yeterli sayıda implantı karşılayabiliyorsa  sabit, yapıştırılan porselen dişlere sahip olabilir. Yani şartlar elverdiği taktirde takmalı çıkarmalı protez yerine sabit protezler yapılabilir.  Böylece estetik olarak hem daha güzel dişlere sahip olur hem de hasta psikolojik olarak da daha özgüvenli  hisseder.

Biraz da kemik erimesinden bahsetmek istiyorum. Diş kayıplarından bir süre sonra kemik erimesi başlar. Çünkü çene kemiklerini geliştiren dişlerdir. Diş kaybı olduktan sonra kemik erimeleri hızlanır. Peki kemik erimesinin ne gibi bir zararı vardır? Uzun süreli erimelerde çene kemikleri yapılacak olan total protezleri tutmayabilir, implant yapılamayabilir, dudak-yanak çökmesi, diş için mesafe kaybı gibi estetik problemler de ortaya çıkarabilir. İmplant ise bir nevi diş kökü görevi gördüğü için kemik erimesini kayda değer şekilde azaltır.

İmplant hangi durumlarda gerekli?

İlk ve en temel durum diş eksikliğidir. Tek dişten total, tüm eksikliklerine kadar bütün durumlarda implant yapılabilir.

Eski takmalı çıkarmalı protezinden memnun olmayan ve sabit protez isteyenlerde, takmalı çıkarmalı protezinin hareket etmemesini isteyenlerde, erken yaşta diş kaybına uğrayıp psikolojik olarak hareketli, takmalı çıkarmalı protez istemeyenlerde, kancalı protezin (hareketli bölümlü protez) metal öğelerinin güldüğünde görünmesini istemeyenlerde yapılabilir.

Liste uzar gider. Fakat en önemli nokta şartlar elverdiği taktirde diş eksikliklerinde implant faydalı ve başarılı bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkar.

Hangi dişlerin kaybında implant olmazsa olmaz?

Aslında olmazsa olmaz diye bir şey yok. Her diş kaybı için birçok tedavi seçeneği vardır. Total, hareketli bölümlü, köprü protezler ile diş eksiklikleri tamamlanabilir. İmplantın yapılamayıp diğer protezler ile yapılan tedaviler de var tabi ki.

İlla olmazsa olmaz diye soruyorsanız, bence, estetik kaygıdır. Mesela hastamızın sadece üst köpek dişleri ve arasındaki dişler var. Bu tarz bir durumda klasik yöntemler haraketli bölümlü protez yani kancalı protez yapılır. Fakat bu kancalar hasta güldüğü zaman görünür. Bunun önüne geçmek için olabilir.

Aslına bakarsanız çok genel bir durum söylemek doğru değildir. Çünkü planlama yapılırken hasta ve beklentisi her şeyi değiştirebilir.

Kaybedilen dişler için takma diş uygulamasının birebir yerine geçtiğini söyleyebilir misiniz?

Hem evet hem hayır. İmplantın klasik takma dişlere göre üstünlükleri vardır, önemli olan bunu doğru yerde ve doğru zamanda kullanmak.  Her durumda implant yapılamaz ne yazık ki. Önemli olan bazı soruları sormak. Bana göre şu sorular önemlidir: 1) Hastanın beklentisi ne? 2) Beklentisi sonucu implant yapılması gerekiyorsa kemikler, diğer dişleri buna müsaade ediyor mu? Cevaplara göre avantaj, dezavantaj listesi yapılıp ona göre karar verilmesi gerektiğini düşünüyuorum.

Implant, güvenilir bir teknik midir?

Evet, diş hekimleri zaten güvenilir olmasa hastalarına uygulamazlar.

Ağız yapımız en çok kaç diş için implant uygulamasına izin verir?

İmplant ilk ortaya çıktığında her diş kökü için bir implant mantığı vardı. Zamanla gelişerek her diş için bir implant mantığı yerini aldı. Son olarak toplamda 6 ya da 8 implant ile alt üst çene sabit protezler yapılabilir. Tabi ki hastanı kemik durumu müsaade ettiği kadar.

implantın  Klasik köprülerden farkı nedir?

Dişsiz boşluğa komşu dişler sağlıklı ise implant ile bu dişlere müdahale etmeden diş eksikliği giderilir. Klasik köprülerde bu mümkün değil ne yazık ki. Fakat diş eksikliklerinde implantlar ile de köprü yapılabilir.

Peki, uygulanan implantların dayanma süresi nedir?

Çok değişken faktörler var dayanma süresi olarak. Fakat gerekli tetkikler yapılıp, implant yapılabilir diyip iyi bir şekilde implantlar yerleştirildiği taktirde uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

İmplant türleri var mıdır?

Evet vardır fakat bu diş hekimi ile ilgilidir. Bone level, tissue level, konik, paralel gibi birçok çeşidi vardır burada planlamayı diş hekiminiz yapmakta.

İmplant uygulamasında ücret politikası nedir?

Kullanılan implant malzemesi ve hekiminizin belirlediği tedavi uygulama ücreti. Çok farklı tedavi ücretleri var fakat aşağı yukarı benzerdir.

Öncelikle, 20 yaş dişlerinin çıktığını nasıl anlarız?

Kimisi ağrı ile anlar, kimisi baskı ile anlar kimisi de rutin diş hekimi kontrolü sırasında anlar.

Peki,  20 yaş dişleri ne zaman sorun yaratır? Tedavi süreçleri nasıldır?

Net bir şey söylemek çok doğru olmaz. Ama genellikle 18-20 yaş civarında başlar. Hiçbir sorun yaratmadan sürebilir ya da gömülü kalabilir.

Tedavi süreci olarak her zaman çekilmesi gerekmez bunu söyleyebilirim. Diş sürebilir ya da sürdürülmesine yardım edilebilir veya direkt olarak çekilebilir.

20 yaş dişleri hangi problemlere neden olmaktadır?

Komşu dişe temas edip onu çürütebilir, yarı gömülü olup besin birikimine neden olur sonucunda ağız koku, çürük ağrı başlayabilir.  Baskı hissi ortaya çıkarabilir. Yanak ısırmasına neden olabilir. Yine aynı şekilde neden olduğu problemler de çok değişkendir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

İmplant ve 20 yaş diş çekimleri zannedilenin aksine zor ve korkulması gereken tedaviler değildir. Bu konu hakkında internetten araştırma yapmak yerine diş hekimleri ile görüşüp onlardan bilgi almak daha doğru olur.

Share:

Bir cevap yazın