Çoçuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çoçuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuklar hem ağız yapısı hem de kişilik itibari ile erişkinlerden farklı olduğu için onları diş hekimleri de farklı olmalıdır. İlk süt dişinin sürmesinden 14-15 yaşına kadar çocukların dental sorunlarıyla pedodonti bölümü yani pedodontistler ilgilenmektedir.

Süt dişlenme dönemi daimi dişlenme dönemi için rehberdir. Süt dişlenme dönemindeki herhangi bir sorun daimi dişlere yansıyabilir. Erken diş kaybı, aşırı çürük, eksik diş ve bunlara benzer birçok süt dişlenme dönemi sorunu daimi dişleri olumsuz etkiler.

Çocuğunuz diş hekimine getirmeden önce psikolojik olarak ebeveynler hazırlamalıdır. Muayene öncesi çocuğunuzla iyi bir iletişimde olmalı ve normal,sıradan bir günmüş gibi davranmalısınız. Aile içinde gizli konuşmalar yapmamalısınız. Çocuğunuza muayene öncesinde net, gereksiz ve aşırı açıklamalar yapmayınız. Çünkü sizin söylediğiniz dışında herhangi bir şey ile karşılaşırsa size olan güveni sarsılır ve bilinmezlik ve beklenmezlik korkusu sarar. Rahat davranmanız en doğru olanıdır.

Muayeneye gelmeden önce çocuğunuza korkacak bir şey yok, acımayacak gibi cümleler kurmayınız.  Çocuğunuza tedavi sonrası ile ilgili hediye, gezme gibi vaatlerde bulunmayınız. Çocuklar bunu yapmanızdan dolayı kendisine yapılacak olan işlemin zor olacağını düşünür. İyi bir iletişim için tedavi ile ilgili kararları diş hekimini ve çocuğunuzun birlikte vermesine izin veriniz. Hayatının hiçbir döneminde çocuğunuzu diş çektirmek, iğne yaptırmak gibi sözlerle tehdit etmeyiniz.

Çocuğunuzun ve diş hekiminin iletişimine izin verin. Tedavi sırasında çocuğunuz ile konuşmayın ki diş hekimi le çocuğunuz arasındaki iletişim kuvvetlensin.

Pedodonti bölümü çocukların bütün ağız ve diş sorunları ile ilgilenmektedir. Çürükleri, kanal tedavileri, protezleri, koruyucu uygulamaları gibi.  Süt dişlenme dönemi ne kadar sorunsuz geçerse ileride çocuğunuzun o kadar sağlam ve düzgün dişleri olur. Bunun için ise rutin diş hekimi kontrolleri gerekir. Bu seanslarda çocuğunuzun çürük oranı, çürüğe yatkınlığı belirlenir. Sürecek olan dişler için yeterli yer var mı ona bakılır. Dişlere koruyucu bir takım uygulamalar yapılır. Bunlar dişin mineral, ağ örgü yapısına girerek dişi daha da güçlendiren, dayanıklılığını artıran, çürüğe karşı koruyan Flor uygulaması ve genelde çocuklara uygulanan, dişlerin çürüğe yatkın alanlarını koruyan Fissür Sealant uygulamasıdır.

Küçük çocuklar genel olarak travmaya daha açıktır ki bu 8-11 yaş arasıdır. Okulda, sporda, oyun oynarken dişleri kırılabilir, çatlayabilir, yerinden ayrılabilir. Bunun gibi durumlarda;

Travma nedeniyle oluşan diş yaralanmalarında ki bunlar;

– Dişin kırılması, çatlaması,

– Dişin bir parçasının kopması,

– Dişin kemiğe gömülmesi,

– Dişin yana, öne veya arkaya yer değiştirmesi durumlarında dişe bir kuvvet uygulamadan         ( dişe diş teması olmadan)  acilen kişi diş hekimine götürülmelidir.

 

Yerinden ayrılan daimi dişlerde ise ( daimi diş kökü ile beraber tamamen yerinde ayrılmış, çıkmıştır) yapılması gerekenler:

– Diş kesinlikle kökünden tutulmamalı

– Diş yerleştirilebiliyorsa çıktığı yere ağızdaki konumu esas alarak yerleştirilmeli. Dişin çiğneme yüzüne\kenarına pamuk koyulup hasta hafifçe ısırmalı fakat dişe kuvvet uygulamamalı

– Diş yere düştüyse beyaz kısmından tutulmalı musluk suyunda kısa süre üzerine su tutulmalı ve ardından kişinin tükürüğü veya süt içerinde saklanılmalı

– Olabildiğince hızlı bir şekilde diş hekimine ulaştırılmalıdır. Çünkü zaman geçtikçe dişin kurtarılma şansı azalmaktadır. En geç 60 dakika içerisinde diş hekimine ulaşmış olmak dişin başarısı arttırır.

Sporlar içli dışlı olan çocuklar için ise kişiye özel ağız koruyucu apareyler yine kliniğimizde yapılmaktadır. Böyle spor yaparken olabilecek herhangi bir aksilik karşısında bu aparey kuvveti emer, dişlere iletmez.

Tedavi seçenekleri, çocuklarınızın diş sağlığı, bakımı, eğitimi ve tedavi ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.