Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Bleaching (Diş Beyazlatma/Ağartma) Nedir?

Bleaching, diş eti tedavisinin bitiminde uygulanan dişlerin lekelerini alma işleminden (Politür) farklıdır. Politür işlemiyle dişin üzerine yapışan çay, sigara gibi lekeler kaldırılır. Bleaching işleminde ise politür işlemini takiben dişin asıl renginde 1-2 ton ağartma sağlanır.

Bleaching Yöntemleri

Home-Bleaching; yönteminde hasta ilacı evde kendi kendine uygular. Uygulama süresi 7-14 gündür. Günde 6-8 saat uygulanmalıdır. Son yıllarda ilaç konsantrasyonundaki değişikliklere bağlı olarak günde 2-3 saatlik uygulamalarla da sonuç alınması mümkün hale gelmiştir. Hastadan alt-üst ölçü alınır ve bleaching için plak hazırlanır. Hasta ilacı plağa sürüp plağı istediği bir zaman diliminde -tercihen gece uyurken- ağzına takar.

Office-Bleaching; yönteminde hastaya ilacı hekim klinikte uygular. İşlem ortalama 1 saat sürer. İlacın aktivasyonu ışık, sıcaklık ya da lazer ile yapılır. Sistemin etkinliği ışık ve sıcaklıkla doğru orantılı olarak artış gösterir. Bu sistem sigara içenlerde kullanılabilir ancak, işlem sonrası en az 48 saat boyunca sigara dahil birçok renklendirici ürünün kullanılmaması önerilir.

Kombine Sistem: Hastaya ilk olarak Home-Bleaching uygulanır, takiben Office-Bleaching uygulanarak tedavi tamamlanır. Bu yöntem, diş rengi tonunun koyu ve inatçı olduğu durumlarda daha etkili sonuç vermektedir.

BLEACHİNG İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Kanal Tedavisi Sonucunda Rengi Değişen Dişe Bleaching Uygulanabilir Mi?

Kron içi beyazlatma (intrakoronal bleaching) yöntemiyle dentin kanalı içindeki maddelerin rengi açılarak dişin tekrar eski rengine dönmesi mümkündür. Bleaching tedavisine başlamadan önce dişin kök kısmı korunmaya alındığından bu işlemin daha önce yapılmış kanal tedavisine hiçbir zararı yoktur.

Bleaching Uygulamasının Dişlere Herhangi Bir Zararı Var Mı?

Bleaching uygulamalarında kullanılan maddeler peroksit türevleridir. Sodyum peroksit, hidrojen peroksit ve karbamid peroksit gibi bileşenler, en sık kullanılan peroksit türevleridir ve bunların dişin yapısını bozmayan bilişenler oldukları da klinik deneylerle ispatlanmıştır.

Kimler Beyazlatma Yaptırabilir?

Beyazlatma işlemi 16 yaşından küçüklerde uygulanmamalıdır. Bu yaşlarda pulpa odası ve dişin sinirleri en geniş boyutlarındadır. Hamileler, aşırı hassas dişlere, beyazlatıcı ajan olan peroksite alerjisi olan kişilere beyazlatma uygulanmamalıdır. Sigara içen hastalar mutlaka uyarılmalı, sigara içmeyi azaltmaları ya da tamamen bırakmaları daha iyi sonuçlar için tavsiye edilmelidir.

Beyazlatılmış Dişler Ne Kadar Süre Daha Beyaz Kalır?

Araştırmalar göstermiştir ki sadece klinikte yapılan beyazlatma yöntemi ile uzun süreli bir beyazlık elde etmek çok zordur. Vakaların çoğunda, Klinikte yapılan beyazlatma yöntemi tek başına uygulanmışsa; dişler, 1 yıl gibi kısa bir sürede beyazlatılmadan önceki renklerine gelmektedirler.

Uzun süreli(3-6 yıl) beyazlık için ev tipi beyazlatma uygulaması mutlaka yapılmalıdır. Ev tipi beyazlatma uygulaması ile klinikte beyazlatma uygulaması kombine yapılırsa, beyazlatma derecesi artmakla beraber dişlerin beyazlığını devam ettirme süresi daha da uzayabilmektedir.

Beyazlatılmış dişlerin beyazlıklarını devam ettirme süresi, kişinin yeme –içme, kahve ve sigara tüketimi alışkanlığı, yaş, beyazlatmadan önceki diş renginin koyuluk derecesi gibi faktörlere göre de değişmektedir.

Beyazlatma Herkeste Aynı Derecede Mi Etkili Olur?

Diş beyazlatması kişiden kişiye farklı sonuçlar verir. Optimum beyazlatma açısından gerekli koşullar oluşturulmuşsa dahi, beyazlatma dereceleri her bireyde farklı olabilmektedir: yaş, dişin mine kalınlığı, dişin doğal renginin koyuluk derecesi gibi faktörler diş beyazlatma etkinliğini doğrudan etkiler

Beyazlatma ile ilgili ayrıntılı bilgi ve tedavi ücretli için kliniğimize başvurabilirsiniz.