İmplant Tedavisi

İMPLANT TEDAVİSİ

İMPLANT NEDİR?

Diş kayıplarını tedavi etmek amacıyla titanyumdan üretilen ve çene kemiğine tutunan alt yapı ile fonksiyon ve estetik görevlerine yerine getiren porselen, zirkonyum üst yapıdan oluşan bir tedavi yöntemidir.

İMPLANT NASIL UYGULANIR ?

İmplant Uygulama Aşamaları Nelerdir?

İlk olarak hastanın detaylı klinik ve radyografik muayenesi yapılır. Tedavi planlaması yapıldıktan sonra uygun boy ve uzunluktaki implant çene kemiği içerisine özel aletler yardımı ile yerleştirilir. Bir süre implant ve kemik bütünleşmesi için beklenir. Bütünleşme sağlandıktan sonra fonksiyon görecek olan üst yapılarla implant bağlantısı sağlanarak tedavi tamamlanır.

İmplant Ne Kadar Sürede Yapılır?

Vakaya göre değişmekle beraber bir adet implant on beş dakika ile bir saat arasında yerleştirilir ve kemikle bütünleşmesi ise bir hafta ile beş ay arasında değişir. Sürecin bu kadar değişken ve uzun olmasının nedeni ise hastadan hastaya değişmekle beraber sağlıklı bir implant-kemik ilişkisini sağlamaktır. Bir hafta içerisinde de üst yapılar hazırlanır ve tam anlamıyla kullanılacak hale gelir.

İmmediate İmplant Yöntemi

Dişler çekilir çekilmez, çekim boşluğuna implant yerleştirilmesidir. Daha kısa sürmesi ve ikinci bir cerrahi girişim gerektirmemesi en büyük avantajlarıdır.

İMPLANTA DESTEK UYGULAMALAR

Hasta implant tedavisi için ideal şartlara sahip değilse hekimlerimiz aşağıdaki yöntemler ile hastayı implant yapılması için ideal şartlara getirir.
Sinüs Lifting
Greft
Kemik Hacminin Genişletilmesi
Prf
İleri Cerrahi Uygulamalar

İMPLANT TEDAVİSİ SONRA YAPILMASI GEREKENLER?

Operasyon Sonrası Ağız Bakımı

İmplant uygulamaları sonrasında birçok hasta aynı gün sosyal hayata dönebilmektedir. İmplantların bakım ve temizliğine, doğal dişlerin bakım ve temizliğinden daha fazla özen göstermek gerekmektedir. İmplantların nasıl temizlenmesi gerektiğini hekiminiz size öğretecektir. İmplantların hijyenini sağlamak için yeteri kadar süre ayrılması önemlidir. İmplant tedavisinde başarının devamı için en önemli faktör düzenli ve dikkatli bir ağız bakımıdır.

İMPLANT TEDAVİSİ İLE İLGİLİ SIK SORULANLAR

İmplantlar İle Tedavi Güvenli Ve Uzun Ömürlü Müdür?

İyi bir ağız ve diş bakımı yapılarak, gerekli olan ağız içi kontroller aksatılmayarak diş implantı uzun bir süre ağızda kalır.

İmplant Kimlere Uygulanır?

İmplant Kemik Erimesi Olanlarda Uygulanır Mı?

Dental implantların uygulanabilmesi için çenedeki kemik yapısının buna uygun olması gerekmektedir. Eğer ki hastanın kemik eksikliği varsa uygulanacak bazı kemik ekleme ve yumuşak doku greftleme teknikleri ile hastanın kemik yapısı implant yapılmasına uygun hale getirilebilir. İmplant yaptırmak isteyen hastaların sağlık durumlarında herhangi bir sorun yoksa implant yaptırmanın yaş sınırı yoktur.

Kalp, Şeker, Tansiyon Hastasına İmplant Yapılır Mı?

Doktoru ile görüşüp hastalığının şartları elverişli hale getirildiği takdirde yapılabilir.

İmplant Kalıcı Bir Tedavi Yöntemi Midir?

İmplant çene kemiğine ideal şartlarda yerleştirildiğinde ve hastamız tarafından iyi bakılıp kontrolleri yapılırsa uzun yıllar kullanılır.
Operasyon Sırasında ve Sonrasında Bir Rahatsızlığım Olacak Mı? İmplant Yerleştirilirken Acı Duyar Mıyım?

Operasyon lokal anestezi ve sedasyon ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Operasyondan sonra herhangi bir diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şiş olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.

Eksik Her Diş İçin ‘Bir’ İmplant Gerekir Mi?

Her eksik diş için ayrı ayrı implant kökü oluşturulmasına gerek yoktur. İmplant uygulanacak bölgeye bağlı olarak yerleştirilecek 2 adet implant 2 veya 4 adet dişin işlevini görebilir.

İmplant Diş Gerçek Dişlerin Yerine Geçebilir Mi?

İmplant dişler esasında kaybedilen dişlerin yerini alması için dişhekimleri tarafından yapılan yapay dişlerdir. İmplant uygulamasının diğer tedavi yöntemlerine göre en büyük avantajı diğer dişlere, sağlıklı dişlere dokunmadan, komşu dişleri kesmeden, onlara zarar vermeden ağızda oluşan diş eksikliklerini estetik ve kullanış açısından gayet başarılı bir şekilde tamamlamaktır. İmplant dişler tıpkı doğal dişlerimiz gibi rahatlıkla kullanılabilmektedir.

İmplantın Yararları Nelerdir?

İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Kemik kaybını azaltarak çene kemiğinin erimesini yavaşlatır. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.

İmplantın Üzerine Hemen Protez Yapılabilir Mi?

Bazı özel durumlarda implant yerleştirilip aynı seansta yani aynı gün içerisinde protez yapılabilmektedir. Bu konu halen tartışılmakta olup değişik ekoller vardır. Genel olarak kabul gören implantın 3-6 ay kemiğe bağlanma sürecini beklemektir.

İmplant Üzerine Yapılacak Protezler Nasıldır?

Yapılacak protezin türü tamamen ağzın durumuna bağlıdır. İmplant planlanırken nasıl bir protez yapılacağına hekim karar verir. Hastayı bu konuda bilgilendirir. Takılıp çıkartılabilir bir protez yapılabileceği gibi; yapıştırmalı bir protez türü de seçilebilir. Hareketli protezlerin altına yerleştirilen implantlar protezin tutuculuğunu sağlar. Protezin doğal hareketler sırasında ağızdan çıkmasını ve oynamasını tamamıyla engeller. Öksürürken, gülerken, konuşurken yaşanacak tatsız olayları kesinlikle ortadan kaldırır.

Tamamen Dişsiz Ağıza İmplant Yapılabilir Mi?

Tamamen dişsiz vakalarda da implant mümkündür. Hastanın yaşı ve kemik seviyesi uygunsa sabit çıkmayan köprü tarzı protezler yapılabileceği gibi implantın tutuculuğunu arttırdığı takıp çıkarılabilen hareketli tarzda protezler de yapılabilmektedir.

Hastanın Vücudu İmplantı Kabul Etmeyebilir Mi?

İmplant uygulamaları oldukça yüksek başarıya sahiptir, titanyum her kemik dokusu ile %100 uyum sağlar. Ama bazı nadir durumlarda kemik ile kaynama sağlanamıyor. Böyle bir durumun başınıza gelmesi durumunda bir süre beklendikten sonra aynı bölgeye tekrar implant uygulanabilir.

İmplant hakkında tedavi planlaması, yapım aşamaları, muayene ve tedavi ücretleri için kliniğimize başvurabilirsiniz.