Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Dişte dıştan içe doğru mine, dentin ve pulpa katmanları vardır. Pulpa çeşitli damar ve sinir paketleri içerir ve canlıdır. Bazı mikroorganizmalar ve sistemik nedenlerden dolayı pulpa hastalıkları başlar. Bunun sonucunda gece uykudan uyandıran, yaygın, keskin ve şiddetli ağrılar olabilir. Tedavisi kanal tedavisidir.

Kanal tedavisi pulpanın boşaltılıp geride kalan pulpa boşluğunun temizletilmesi, genişletilmesi ve doldurulması işlemidir. Pulpa hastalığının derecesine göre bir veya birden fazla seans sürebilir. Bazı durumlar pulpa boşluğuna ilaç gönderilir bir süre gerekli yerlerde iyileşme sağlanır ardından doldurma işlemine geçilir.

Kanal tedavisini çürükten sonraki aşama olarak düşünebilirsiniz. Çürük ilerlerse kanal tedavisi yapmak gerekir. Daha ilerisi ise dişin çekilmesidir.

Bazı durumlarda kanal tedavisi başarılı olmayabilir. Bu gibi durumlarda tekrarlanma olasılığı vardır.

Aşırı derecede harap olmuş bazı dişlerde kanal tedavisi dişleri zayıflatır. Protetik restorasyon yapmak için yeterli destek sağlamak amacıyla kanal tedavisi yapılan diş Post-core restorasyonu uygulanır. Bu tedavi yönteminde kök kanalına bir metal destek yerleştirilir. Kökten destek alarak üzerine protetik kaplama ( zirkonyum, porselen) yapılabilir.

Ayrıca kanal tedavisi yapılmış olan dişler dişin içinden beyazlatılabilir. (İntrakoronal Bleaching)

Travma sonucu çatlamış, kırılmış dişler, yerinden ayrılmış, çıkmış dişler Endodontik Tedavi prosedürleri ile kurtarılabilir. Aşağıda travmaya uğrayan dişlere ilk başta neler yapılmasını hakkında bilgiler vardır, inceleyebilirsiniz.

Kanal tedavisi sonra ilgili dişin takibi çok önemlidir. Bunun için sık sık diş hekiminiz ile irtibat halinde olun. Kanal tedavisi ve diğer endodontik diş tedavileri (Apikal Kök Rezeksiyonu, Amputasyon, Kuafaj) hakkında kliniğimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Travma nedeniyle oluşan diş yaralanmalarında ki bunlar;

– Dişin kırılması, çatlaması,

– Dişin bir parçasının kopması,

– Dişin kemiğe gömülmesi,

– Dişin yana, öne veya arkaya yer değiştirmesi durumlarında dişe bir kuvvet uygulamadan         ( dişe diş teması olmadan)  acilen kişi diş hekimine götürülmelidir.

Yerinden ayrılan dişlerde ise ( diş kökü ile beraber tamamen yerinde ayrılmış, çıkmıştır) yapılması gerekenler:

– Diş kesinlikle kökünden tutulmamalı

– Diş yerleştirilebiliyorsa çıktığı yere ağızdaki konumu esas alarak yerleştirilmeli. Dişin çiğneme yüzüne\kenarına pamuk koyulup hasta hafifçe ısırmalı fakat dişe kuvvet uygulamamalı

– Diş yere düştüyse beyaz kısmından tutulmalı musluk suyunda kısa süre üzerine su tutulmalı ve ardından kişinin tükürüğü veya süt içerinde saklanılmalı

– Olabildiğince hızlı bir şekilde diş hekimine ulaştırılmalıdır. Çünkü zaman geçtikçe dişin kurtarılma şansı azalmaktadır. En geç 60 dakika içerisinde diş hekimine ulaşmış olmak dişin başarısı arttırır.

Endodontik tedavi seçenekleri, rahatsızlıklarınız ve tedavi ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.