Bölümlü ve Tam Hareketli Protezler(Damak Protezler)

Bölümlü ve Tam Hareketli Protezler(Damak Protezler)

İlerleyen yaş veya bazı dental sorunlardan ötürü kişiler dişlerinin büyük bir kısmını kaybedebilir. Böyle bir durumda karşılarına Bölümlü ve Tam Hareketli Protez tedavileri bir seçenek olarak çıkar.

Tam diş kayıplarında Total Protez uygulanabilir. Bu tedavi seçeneğinde hastaya takılıp çıkarılabilen ve çenelerdeki dişsiz alanlardan destek alan total protez uygulanır. Doğal dişlerin yerini tam olarak tutmamakla beraber estetik ve fonksiyon (çiğneme, konuşma …) açısından çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Kısmi diş kayıplarında, örneğin üst çenedeki bütün büyükazı dişlerinin yani en arkadaki son üç dişin çift taraflı  kaybı, ağızda kalan dişlerden ve çevre destek dokulardan destek alarak Bölümlü Protezler bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkar. Aynı şekilde estetik ve fonksiyon açısından çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Total ve Bölümlü Protezler temizlenme ve bakım açısından da oldukça kullanışlıdır. Herhangi bir sorun karşısında diş hekimine başvurulduğunda sorun çözülür.

Total ve Bölümlü Protezler diş ve çevre destek dokulardan destek alabileceği gibi implantlardan da destek alabilir ki bu durumda tutuculuk, dayanıklılık ve fonksiyon gibi özellikleri daha da iyi sonuçlar verecektir.

 

Protezin nereden nasıl bir şekilde destek alacağı ( implant desteği mi ,diş desteği mi, çevre doku desteği mi, hassas tutuculardan mı) ve nasıl tasarlanacağı konusunda kliniğimize başvurup detaylı klinik ve radyolojik muayene sonucu öğrenebilirsiniz.